Rozwiązanie na wypadanie włosów i inne problemy – trycholog

Co oprócz twarzy jest naszą największą ozdobą? Oczywiście – włosy. Paznokcie zawsze możemy grubo pomalować, fałdę na brzuchu zakryć luźną bluzką, a włosy, którym zawdzięczamy pierwsze wrażenie o naszej osobie, możemy co najwyżej ściąć lub ogolić. Jednak nie każdemu jest to na rękę – i nie ma się czemu dziwić.

Co zatem zrobić, kiedy nie są one w takiej kondycji jakbyśmy chcieli?

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych – należy zrezygnować z kosmetyków typu 2 w 1, ograniczyć palenie papierosów i przejść na zdrową dietę. Niestety nie na wszystko mamy wpływ. Menopauza, andropauza, poród czy choroby tarczycy też wiążą się ze spadkiem jakości włosów. Ale jest na to sposób!

Konsultacja u specjalisty od włosów

Jak twierdzą specjaliści, trychologia jest dziedziną z pogranicza kosmetologii, medycyny i sztuki fryzjerskiej. Pokrótce – zajmuje się ona wszelkimi problemami związanymi z włosami. Jest ich całkiem sporo –  począwszy od wypadania włosów, poprzez różnego rodzaje łupieżu, łysienie plackowate/androgenowe/telogenowe aż po łuszczycę, łojotok czy ciemieniuchę.

Gdy dotyczy nas któryś z wymienionych przypadków – albo pojawia się choć cień podejrzenia, że może tak być – warto to sprawdzić. Im wcześniej problem zostanie rozpoznany, tym wcześniej i skuteczniej zostanie wyleczony. Jeśli mamy więc możliwość wizyty u trychologa – skorzystajmy z niej. Na konsultację składa się wywiad, trichoskopia (kamera, dzięki której  można bardzo dokładnie w powiększeniu obejrzeć skórę głowy i łodygę włosa) i trichogram (pobranie około 100 włosów z różnych miejsc – co nie jest dużą ilością – przeciętny człowiek ma głowie około 100 tysięcy włosów), a koszt konsultacji jest niewielki.

Oczywiście do trychologa może zgłosić się każdy, jednak specjalizuje się on w problemach nierozwiązywalnych w salonach fryzjerskich. Zazwyczaj w przyczynach stanu rzeczy tkwi działanie hormonów, zaburzenie rytmu życiowego, przewlekłe choroby, stres czy zmniejszenie ciśnienia – albo po prostu geny – nie są to więc sprawy rozwiązywalne poprzez zwyczajne kosmetyki. Kiedy trycholog określi już problem i stopień jego zaawansowania, należy zastanowić się jaką metodę leczenia wybrać.

Zabiegi, które pomogą naszym włosom

Popularnym obecnie zabiegiem jest mezoterapia igłowa, polegająca na nakłuwaniu specjalnym pistoletem skóry głowy i wstrzykiwaniu w nią odżywczych koktajli/środków farmakologicznych (steroidów lub monoksidilu). Jest to zabieg stosunkowo bezbolesny, który wyraźnie regeneruje strukturę włosów i hamuje ich wypadanie/stymuluje odrastanie, pobudza mikrokrążenie skóry głowy. Mezoterapia nadaje się więc dla osób, których dotyczy problem wypadania włosów, łysienia czy łupieżu, ale stosuje się go również profilaktycznie. Ważne są jednak przeciwskazania do tego typu terapii, a jest to ciąża, laktacja, menstruacja, nowotwór czy cukrzyca.

Rekonstrukcja włosów za to uzupełnia strukturę włosów – aplikowana substancja, bazująca na formule odbudowującej (19 aminokwasów identycznych jak keratyna włosa ludzkiego), wnika w zniszczonego włosa i uzupełnia w nim ubytki. Zabieg ten nie wpływa zatem na ilość włosów, a tylko na ich jakość. Są dzięki temu gładsze, bardziej lśniące i optycznie włosów jest więcej. Zabieg ten jest idealnym rozwiązaniem dla włosów zniszczonych słońcem, farbowaniem, trwałą ondulacją czy prostowaniem; włosów matowych, szorstkich i słabych.

A może jednak kosmetyki?

Istnieje oczywiście mnóstwo zabiegów, które można zastosować dla polepszenia jakości włosów (poza wyżej wymienionymi to np. karboksyterapia czy galwanizacja), ale można też dbać o włosy samemu – z rezultatem podobnym do tego uzyskanego w salonie kosmetycznym. Kluczem jest odpowiedni specyfik- obecnie prym na rynku kosmetyków do włosów wiedzie Hair by Revitalash. Jest to odżywka w formie pianki, która sprawia, że włosy są gęstsze i grubsze. Cena nie jest niska, ale kupując ten produkt można mieć pewność, że są to dobrze zainwestowane pieniądze (jak zresztą każdy produkt tej serii).

W ilości proponowanych rozwiązań każdy może się zagubić, dlatego jak głosi reklama – przed użyciem skonsultuj się z kosmetologiem lub trychologiem.

Autorem artykuły jest klinika anlaya.pl: http://anlaya.pl/kontakt